Türkiyenin her bölgesinde kurulum hizmeti ile bir ilki gerçekleştiren VSAT 7 / 24 destek vermeye hız kesmeden devam ediyor. Sizde destek almak, Tooway ve Yahclick kurulumlarınızı profesyonel ekiplerimize yaptırmak istiyorsanız bize ulaşın.

Tel: +90 232 243 84 84

GSM: +90 532 244 64 09

VSAT,Tooway ,Yahsat  ve Avanti Uydu İnternet Hizmetleri

VSAT, Uydu İnternet Kurulum ve Bakım Hizmetlerinde lider kadromuzla Türkiye genelinde 7/24 profestonel eğitimli teknik personel ve 7/24 Operatör desteği ile hizmetinizdeyiz. Kurulum konusunda eğitimli ve tecrübeli teknik personelimizle tamamen müşteri memnuniyeti odaklı çalışmaktayız. VSAT Uydu İnternet  sistemleriniz için montaj, de-montaj, site-survey, genel bakım ve arıza müdahale hizmetlerimiz bulunmaktadır.

Türkiye genelinde en merkezi yerlerden, ulaşılması en güç köylere kadar kurulum ve bakım 7/24 hizmeti vermekteyiz. Türkiye dışı kurulumlar içinde talepleriniz değerlendirilmektedir.

VSAT Uydu İnternet sistem sahipleri bilirlerki,  yanlış kurulum sonrası kaybedilen zaman, para ve prestij için paha biçilemez. Sistemleriniz bizimle uzun ömürlü yüksek kazançlı hava şartlarına uygun 7/24 teknik ve 7/24 operatör desteği ile hizmetteyiz. . Türkiye içindeki  her yere anlaşmalarla sizin belirleyeceğiniz sürelerde müdahale edelim.

Periyodik bakımlarla VSAT Uydu İnternet  sistemlerinizin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlayalım, siz başka detaylarla uğraşın. Sistemlerin verimliliğinin artmasını sağlamak sizin elinizde.

VSAT  Uydu İnternet kurulum hizmetlerinden nasıl faydalanabilirim ?

Sistem kurulumu için info@uyduinternet.com.tradresinden bize mail atabileceğiniz gibi iletişim formunu doldurarak ta taleplerinizi iletebilirsiniz.

VSAT Uydu İnternet Kurulum ve Ekipman Fiyatları

VSAT Uydu İnternet kurulum fiyatları lokasyona, anten çapına, kullanılacak ekipmana vb. etmenlere göre değişmektedir. Sabit bir fiyat ile size en uygun çözümü sunamayacağımızı düşünüyoruz. Bu nedenle VSAT Uydu İnternet kurulum fiyatlarınızı belirlememiz ve size ön bilgi vermemiz için iletişim formunu  doldurmanız yeterlidir.

 

VSAT Uydu İnternet Antenleri  Kurulumları

Kurulum sırasında nelere dikket etmek gerekir

Şunu unutmayalım ki; ister uydu TV yayınlarının alınması için ister VSAT,Uydu İnternet gibi haberleşme amaçlı kullanılan antenlerin kurulmasında çok dikkatli ve bilinçli davranmamız gerekmektedir. Yapacağımız ufak tefek ihmaller ya da hatalar, uydu haberleşme ve İnternet  sisteminin verimsiz çalışmasına sebep olacaktır. Aynı zamanda yapılacak planlama hataları hem daha sonradan yapılması gereken müdahaleleri engelleyecek hemde aynı lokasyona tekrar tekrar gidilmesini gerektirecektir.

VSAT Uydu İnternet Anten Kurulumu için gerekli ekipmanlar

Şu anda uydu televizyon yayınlarının alınması amacıyla çanak anten kuran bir çok firma mevcut. Bu firmalar genellikle aynı bölgelerde çalıştıklarından, tahmini uydu yönlerini, LNB tiltlerini, Anten açılarını biliyorlar. Yeni bir kurulum yapacakları zaman fazla bir ekipmana gerek duymadan çanak anten montajını gerçekleştiriyorlar. Zaten sinyal seviyesini receiver üzerinden takip edebiliyolar. Burada önemli olan husus sadece çanak antenin çalışmasının sürekliliğini sağlamak olarak ön plana çıkmaktadır. Uydu anteninin sağlam bir şekilde montajının yapılması, düzgün kablolama, konnektörün düzgün izole edilmesi bu sürekliliği sağlayabilir.

 

VSAT Uydu İnternet anten kurulum püf noktaları

Ancak konu VSAT Uydu İnternet gibi hem alış (Receive) hem de gönderim (Transmit) yapan uydu haberleşme sistemleri olduğunda çanak anten montajının önemi çok daha fazla artmaktadır. TV yayınları için kurulan antenin yanlış ayarlanması ya da LBN’nin açısının yanlış seçilmesi en fazla o antenden faydalanan kullanıcıları etkilerken, bu hataların VSAT,Uydu İnternet  antenleri üzerinde yapılması çok daha ağır sonuçlar doğuracaktır. Bildiğiniz gibi bu sistemlerde uyduya sinyal gönderimide siz konusudur. LNB polarizasyonunun yanlış ayarlanması durumunda çanak antenden gönderilen uydu sinyali ters polarizasyonda çalışan diğer bir frekans üzerinde gürültüye sebep olabilir ve tamamen kullanılmaz hale getirilebilir. Bu durumda her iki frekans kapasitesi üzerinden çalışan kullanıcılar etkilenecek ve maddi kayıplar oluşacaktır.

VSAT Uydu İnternet  anten kurulumu ile ilgili püf noktaları vermeye çalışacağım. Bu bilgiler TV yayını alan uydu antenleri içinde kullanılabilir. Benim tavsiyem, eğer bir tecrübeniz yoksa çanak anten kurulum işlerini profesyonel ekiplere bırakmanız yönünde olacaktır. Aşağıdaki ekipmanlar standart bir kurulum için gerekli ekipman listesidir. Bu ekipmanlar olmadan da VSAT Uydu İnternet  anten kurulumugerçekleştirilebilir. Burada en sağlıklı kurulum için gerekli olanların listesini verdim.

 • Takım sandığı
 • Pusula veya akıllı cep telefonu
 • Mümkünde Spectrum Analyzer ya da uydu yön bulucu ekipman
 • Eriyen bant veya Makaron
 • Aleminyum folyo bant
 • Topraklama kablosu
 • Kablo bağı
 • Yüksek Frekans Fiziksel köpüklü  koaksiyel kablo.
 • İzoleli Çelik Sprel Boru ( Maden veya Orman arazisinde kablo muhafazsası).

 

VSAT Uydu İnternet Anten kurulumu ve püf noktaları

VSAT Uydu İnternet antenin kurulacağı yerin tespiti çok önemlidir. Dikkat edilecek unsurlar;

 • Zeminin kurulumu yapılacak olan vsat uydu internet antenin kendi ağırlığını ve rüzgar yükünü kaldırabilecek güçte olması gerekmektedir. VSAT Uydu İnternet  Anten çapları büyüdükçe üzerlerine düşen rüzgar yüküde artacaktır. Bu hesabın iyi yapılması ileride olabilecek can ve mal kayıplarını engelleyecektir.
 • Kurulumu yapılacak  vsat uydu internet anten çapına göre uygun montaj aparatlarının ve destek ekipmanlarının kullanılması. Çelik dübel, Çelik Halat vb.
 • Zemin yinev sat uydu internet  anten çapına göre ayarlanmalıdır gerekiyorsa ilave işçilik ile beton ya da çelik konstrüksiyondan zemin oluşturulmalıdır.
 • VSAT Uydu İnternet Antenin kurulduğu yerin yetkisiz kişilerce kolay erişilebilir bir yerde olmamasına dikkat edilmelidir.
 • VSAT Uydu İnternet Anten ile çalışılacak Uydu arasında herhangi bir nesnenin olmaması (NOT: Kurulum esnasında olmayabilir, ancak daha sonra farklı sebeplerle VSAT Uydu İnternet Antenin görüş açısı kapanabilir. Örneğin; Yere yapılan bir montajın otopark yakınına yapılması, daha sonra büyük araçların antenin önüne park ederek sinyali geçici olarak ta olsa kesmesine sebep olabilir. Ya da kış aylarında yapılan montajlarda ağaçların yakınına yapılan uygulamalarda ilk başlarda Ağaç yaprakları olmayabilir ancak ilkbaharla birlikte ağaçlar yapraklandıkça iletim sinyalleri kesilebilir.
 • VSAT Uydu İnternet Antene daha sonra yapılacak (Arıza, bakım ) müdahaleler düşünülmelidir. Örneğin, VSAT Uydu İnternet  anten çatının en ucuna kurulursa, arıza için LNB ya da BUC veya Tria  değiştirilmek istendiğinde anten ayarının (Pointing) bozulması gerekecektir. Çünkü bu elemanlar ulaşılamayacak kadar dışarıda kalacaktır. Değişimden sonra tekrar anten ayarının yapılması zorunlu bir hal alacaktır.
 • Özellikle yüksek binaların yanlarına yapılan montajlarda, saçaklardan uzağa ya da uygun bir şekilde korunan noktalar seçilmelidir. Kışın kar yağışı alan bölgelerde, saçaklarda oluşan buzlar aşağıya düşerek VSAT Uydu İnternet  antenin bir bölümüne ( Anten kolları, LNB, Kablo, BUC TRİA  )ya da tamamına (Anten reflektör vb.) zarar verebilmektedir.
 • VSAT Uydu İnternet  anten ile içbirim arasındaki mesafe iyi hesaplanmalıdır. Bu mesafe kablo mesafesi olarak düşünülebilir. Mesafe uzadıkça kablo üzerinde oluşan zayıflamanın artacağı unutumamalıdır.
 • Kablonun çekileceği yer, vsat uydu internet anteninin montajı ile birlikte tespit edilmelidir. Aksi halde koaksiyel kablolar için verimsiz yollar kullanılmak zorunda kalınabilir.
 • VSAT Uydu İnternet anteni ve çevresinde sinyallerin bozulmasına sebep olacak Verici, aktarıcı vb. gibi yapıların olmamasına dikkat edilmelidir.
 • Eğer ihtiyaç varsa VSAT Uydu İnternet Antene gelecek enerji kablolarının güzergahı iyi tespit edilmelidir.

VSAT Uydu İnternet anten kurulumunun yapılması

 • Yer tespiti yapıldıktan sonra VSAT Uydu İnternet Anten kurulumuna geçebiliriz. Burada herzaman birinci derecede önemli olan husus insan sağlığıdır. Dolayısı ile çalışma güvenliğinin eksiksiz olarak alınması gerekmektedir. Çalışılan konuma göre doğru ekipmanlar ( güvenlik halatı, eldiven vb.) kullanılmalıdır.
 • Pusula veya akıllı cep telefonu yardımıyla yaklaşık olarak uydu yönünü tespit etmiştik, yukarıdaki ayrıntılara göre VSAt Uydu İnternet anten ayağımızın montajı ile başlayabiliriz.
 • VSAT Uydu İnternet Anten ayağı çelik dübeller aracılığıyla zemine tutturulur. Montaj yapılan yer çatı ise izolasyona dikkat edilmelidir.(gerektiği yerlerde kimyasal silikon kullanılmalıdır.)
 • Kurulum yapılan yer çok rüzgar alıyorsa ve çelik dübellerin bu yükü kaldıramayacağı hesaplanmışsa, ayağın üzerine beton dökülebilir ya da çelik halatlarla anten ayağı 4 farklı noktaya daha sabitlenebilir. Bu sayede anten salınımı mimimuma indirilmiş olur.
 • VSAT Uydu İnternet Anten ayağından sonra, anten gövde aparatı anten ayağının üzerine yerleştirilir. 1.2m ve daha küçükvsat uydu internet antenlerde  reflektörüyle birlikte vsat uydu internet  anten ayağı üzerinde döndürülebilir ancak daha büyük vsat uydu internet anten çaplarında bunun ayar vidasıyla ya da az-el motorlarıyla ayarlnmalıdır. Bu nedenle vsat uydu internet  anten gövde aparatı yerleştirilirken anten reflektörünün uydu yönüne bakacak şekilde uygulanması doğru olacaktır.
 • VSAT Uydu İnternet  anten çapına göre reflektör 1, 2, 4 yada daha fazla parçadan oluşabilir. Kurulum yönergelerine göre reflektör anten ayağı üzerine oturtulur.
 • Anten kolları , LNB, BUC, TRİA  vb. dış birim elemanları vsat uydu internet anteni üzerine yerleştirilir. Kablo bağlantıları yapılır.
 • VSAT Uydu İnternet Sistemleri ayarı için spectrum analyzer, uydu bulucu ve bilgisayar  cihazlar kullanılabilir.
 • İstenen uyduya ait frekans ve sembol rate değerleri girilerek, Azimuth ve Elevation açıları değiştirilerek en güçlü sinyal yakalanmaya çalışılır.
 • VSAT Uydu İnternet anten ayarında sistematik bir yol izlenmelidir. Çalışılacak olan uyduya göre bulunduğumuz lokasyonun Azimuth, Elevation ve Polarizasyon değerlerini bilmemiz gerekir.
 • Pusulua yardımıyla anten Azimuth (Yatay açı) açısına getirilir.Anten montaj aparatının üzerindeki açı ölçer ile Elevation (Düşey açı) açısı doğrulanır.
 • Önce elle ya da ayar vidaları ile anten Azimuth açısı değiştirilir ve gözlemlenir. Daha sonra Elevation açısı yukarıya doğru adım adım değiştirilir. Sinyal seviyesinde iyileşme yoksa bu sefer elevation açısı aşağıya doğru indirilir. Yine iyileşme yoksa, Azimuth açısında ufak bir değişim yapılır ve elevationdaki işlemler tekrarlanır. Bu şekilde sinyal seviyesi en üst seviyeye gelene kadar tarama yapılır.
 • VSAT Uydu İnternet anten pointingi yapıldıktan sonra, LNB polarizasyon ayarı ile en üst nokta bulunmaya çalışılır.
 • Transmit yapan sistemlere ilişkin vsat uydu internet  anten ayarının tamamlanması için çalışılan uydu operatoru aranarak cross-pol çalışmasının yapılması gerekmektedir. Uydu operasyon merkezindeki görevliler Modülesiz sinyal (Clean Carrier – Pure Carrier) çıkılmasını isterler ve gerekli kontrolleri yaparak iyilleştirilmesi gereken noktaları belirtirler. Uydu operatorunden gelen direktifler doğrultusunda, son ayarlarda yapılır ve uydu anten ayarı tamamlanır.
 • Sinyal seviyesi en üst seviyeye geldiğinde vsat uydu internet  anten ayar vidaları ve tüm vidalar uygun torklarda sıkılır. Genelde pul ve somun kullanılır, rondela ihmal edilir. Ancak sıkılan vidaların gevşememesi için rondela kullanılmalıdır. Daha sonra gelindiğinde korezyondan dolayı vidaların sıkışmasını engellemek amacıyla gress ile yağlamak uygun olacaktır.
 • Kablolar anten kolları üzerine düzgün bir şekilde kablo bağıyla işlenmelidir. Rüzgar etkisiyle iyi sabitlenmemiş kablolar sallandıkça konnektore zarar verebilir.
 • Konnektörler eriyen bant veya makaron ile  aliminyum bant ile izole edilir.

VSAT Uydu İnternet  anten kurulumu ile ilgili sorularınızı yada taleplerinizi info@uyduinternet.com.tr  adresinden bize iletebilirsiniz.

Paylaş