Küçük ve orta ölçekli projelerde kullanılan konvansiyonel yangın algılama ve alarm sistemleri, yangının kaynağını bölgesel olarak bildirebilmektedir. Optik duman dedektörleri, ışın tipi duman dedektörleri, sıcaklık ve multisensör dedektörler yangın meydana geldiğinde hızlı ve etkin bir şekilde algılama yapabilmektedir.  Konvansiyonel doğalgaz ve LPG dedektörleri ortamda meydana gelen gaz kaçağını algılayarak olası bir tehlikenin önüne geçebilmektedir. Ayrıca yangın alarm butonu ile mahaldeki kişiler yangın alarm sistemini manuel olarak tetikleyebilmektedir. Hava şartlarına dayanıklı modelleri de mevcut olan konvansiyonel siren, flaşör ve flaşörlü sirenler, yangın durumunda binadaki kişileri sesli ve görsel olarak uyarabilmektedir.

 

Bütün bu izlemelerin haricinde sistemde meydana gelen alarm ve arızaların görülebilmesi için panelle birlikte SMS modüllerinin entegrasyonu yapılarak anlık olarak bilgilerin birden fazla noktaya iletilmesi sağlanmaktadır.

Yangın algılama sistemleri can ve mal kaybının önüne geçilebilmesi için algılama, uyarma ve duman kontrolü gibi hayati önem taşıyan bir çok sistemi izler ve kontrol eder. Ancak yangın çıkmasını engelleyemez bu yüzden her koşulda tedbirli olmalı ve bu olayın her an kendi başımıza da gelebileceğini unutmamalıyız.

24 saat eğitimli personeller tarafından izlenebilen mahallerde yangın riskleri minimuma indirilebilir. En nihayetinde unutulmamalıdır ki ne kadar önlem alınırsa alınsın sistemin izlenmesi gerekmektedir.

 

 

Paylaş